Wyróżnienie dla Zespołu Wokalnego DECYMA na XVI Wojewódzkim Festiwalu Pieśni „Bóg się rodzi”

Zespół Wokalny DECYMA (dyr. Weronika Hetman) z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu został wyróżniony podczas Wojewódzkiego Festiwalu  Pieśni „Bóg się rodzi". Organizatorem Festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury w Żorach.

Celem Festiwalu jest kultywowanie polskiej tradycji świątecznej, nauka i ukazanie szerokich możliwości wykonywania kolęd, podnoszenie kultury muzycznej poprzez aktywizację życia muzycznego oraz utrwalanie w pamięci słów kolęd i pastorałek.

Przesłuchania konkursowe trwały trzy dni 17 – 19.01.2012 r.

Tegoroczny festiwal przyciągnął do Żor grono uczestników przeglądu oraz nowe, ciekawe zespoły i chóry z województwa śląskiego: Rydułtów, Mikołowa, Wodzisławia Śląskiego, Przegędzy, Poręby, Zebrzydowic, Jastrzębia Zdroju, Rybnika, Radlina, Suszca,   Pawłowic,  Raciborza, Jejkowic, Gaszowic, Sosnowca, Czerwionki – Leszczyn, Bytomia, Pszczyny, Bierunia, Łodygowic,  Katowic, Dąbrowy Górniczej, Żywca, Owsiszcza, Żor. Zaprezentowanych zostało wiele interesujących i nowatorskich opracowań. Poziom artystyczny konkursowych zmagań był wysoki.  Jury przy ocenie wykonawców kierowało się kryteriami: intonacja, dynamika i frazowanie, emisja i dykcja, rytmiczność oraz wrażenie artystyczne.

Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha.

Organizator festiwalu: Miejski Ośrodek Kultury w Żorach

Współorganizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach

W festiwalu  udział wzięły 92 zespoły w kategoriach: chóry, zespoły wokalne
i zespoły wokalno – instrumentalne oraz soliści  w tym 36 solistów.