Międzynarodowe Warsztaty Taneczno - Plastyczne za nami...

W dniach od 13 do 18 października 2010 r. mieliśmy zaszczyt gościć delegację dzieci wraz z opiekunami (Kathy Jones – Dyrektor Szkoły, Sarah Chapman, Iain Jones i Kevin O Toole) z partnerskiej Szkoły Podstawowej St. Mary`s Primary School z Wrexham. Wizyta miała miejsce w związku z organizacją III Międzynarodowych Warsztatów Taneczno – Plastycznych.

14 października dzieci w godzinach porannych udały się na kręgielnię Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu, gdzie aktywnie spędziły poranek. Następnie w godzinach popołudniowych w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu odbyły się warsztaty taneczne prowadzone przez Reginę Bernat – nauczyciela MDK w Raciborzu oraz Iaina Jones`a ze szkoły w Wrexham. W dniu tym Pani Kathy Jones - dyrektor szkoły w Wrexham była gościem Pana Starosty Raciborskiego Adama Hajduka, a następnie uczestniczyła w powiatowych obchodach Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu.

W dniu 15 października w godzinach dopołudniowych odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez Agnieszkę Chmielecką i Martynę Rejner – nauczycielki MDK w Raciborzu. Kontynuacją warsztatów był plener malarski we wnętrzach Pałacu w Wojnowicach, który odbył się dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Woźniaka. W dniu tym Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wrexham wraz z jednym z  opiekunów uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia, którą zorganizowało Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu.

W dniu 16 października odbyła się wycieczka integracyjna do Ustronia i Wisły, gdzie dzieci odpoczęły po ciężkiej pracy warsztatowej m.in. w Parku Wodnym Tropikana Hotelu Gołębiewski.

W dniu 17 października w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu odbyło się podsumowanie warsztatów. Zaprezentowano wspólne dzieło warsztatów – otworzono wystawę pokonkursową oraz zaprezentowano umiejętności zdobyte podczas warsztatów tanecznych. Ponadto zaprezentowała się Marta Frydel i Dawid Goc – wychowankowie koła interpretacji tekstów literacko – wokalnych pod kierunkiem Pani Agnieszki Busuleanu z MDK w Raciborzu oraz dzieci z koła tańca towarzyskiego pod kierunkiem Pani Reginy Bernat.

W dniu 18 października dzieci walijskie były goszczone przez Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu, gdzie obejrzały tzw. "Czarny teatr", jak również same zaprezentowały taniec dla społeczności szkolnej. Wizyta w Raciborzu zakończyła się tego samego dnia.

Podczas wizyty dzieci goszczone były przez Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu. Warsztaty organizowane były przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu i Radą Rodziców działającą przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu.