Get Adobe Flash player

Wychowankowie MDK w Raciborzu na Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych - Wrexham 2013

 

W dniach 23 - 27 kwietnia 2013r. wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu pod opieką  Dyrektora  MDK Elżbiety Biskup oraz nauczycieli: Martyny Rejner i Wioletty Cabaj, brali udział w VI Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych: polsko-walijskich,  organizowanych przez St. Mary’s Catholic Primary School we Wrexham – hrabstwo Wrexham (Walia, Wielka Brytania) – partnera dla powiatu raciborskiego. Warsztaty w Wali to kontynuacja warsztatów taneczno – wokalnych rozpoczętych w październiku 2007 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Celem warsztatów była m.in. wymiana umiejętności i doświadczeń tanecznych, wokalnych, plastycznych, integracja dzieci oraz  poznawanie kultury krajów anglojęzycznych. Nadmienić warto również, iż Powiat Raciborski, który jest organem prowadzącym dla Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu oraz Hrabstwo Wrexham w 2014 roku będą obchodziły 10 - lecie podpisania umowy partnerskiej. 

W dniu 24 kwietnia , tj w środę– odbyły się warsztaty plastyczne z panią Martyną Rejner, których celem było zapoznanie wychowanków MDK z uczniami szkoły oraz wspólna praca twórcza podczas tworzenia pamiętników metodą Scrabbokin-gu. Twórcze dzieła posłużyły jako pamiętniki, którymi dzieci wymieniały się i w których zapisywały swoje adresy.

Część wokalno – taneczną (taniec nowoczesny) warsztatów ze strony walijskiej prowadził  nauczyciel z   St. Mary’s Catholic Primary School w Wrexham : Iain Jones.Zajęcia z tańca  towarzyskiego  prowadziła Wioletta Cabaj – nauczyciel tańca w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu.  

Integracji dzieci wspomogła : bardzo dobrze zorganizowana dyskoteka, wyjście do kręgielni i wspólna kolacja z rodzinami z Walii, wizyta w bibliotece i instytucie techniki w Wrexham oraz wycieczka do ogrodu i pałacyku w Erddig. 

Podsumowanie warsztatów, czyli wspólny  pokaz układu tańca nowoczesnego , jive'a oraz odśpiewanie piosenki    miało mejsce w   piątek 26 kwietnia 2013r. w St.Joseph’s High School we Wrexham. Podczas koncertu dzieci z Polski zaprezentowały się w tańcach latynoamerykańskich, standardowych oraz w solowym odśpiewaniu  piosenek w języku polskim. Swoje umiejętności taneczne jak i wokalne przedstawiły również inne grupy uczniów z  St. Mary’s Catholic Primary School w Wrexham. 

Planowana jest kontynuacja współpracy pomiędzy partnerskimi placówkami. Wielką pomocą przy organizacji wyjazdu do szkoły partnerskiej w Wrexham wykazało się Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Rada Rodziców działająca przy MDK w Raciborzu.


20 - lecie zespołu MIRAŻ

15 - lecie zespołu MIRAŻ

Wideo MDK