Get Adobe Flash player

Międzynarodowe Warsztaty Taneczno - Teatralne

Uprzejmie informujemy, iż w dniach 14 - 22 kwietnia 2010 r. dziecięca grupa koła teatralnego i tańca towarzyskiego z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu wraz z dyrektorem MDK Elżbietą Biskup i nauczycielami: Agnieszką Busuleanu i Reginą Bernat, brała udział w warsztatach teatralnych oraz tańca towarzyskiego i nowoczesnego  w Walii w mieście Wrexham, organizowanych przez St. Mary’s Catholik Primary School w Wrexham - Hrabstwo Wrexham (Walia - Wielka Brytania) - partnera dla powiatu raciborskiego.                                                                                                                        

Celem wizyty była wymiana umiejętności i doświadczeń taneczno - teatralnych zarówno pomiędzy uczniami, jak i nauczycielami. Warsztaty teatralne prowadziła Agnieszka Busuleanu z Młodzieżowego Domu Kultury; warsztaty taneczne: nauczyciele z St. Mary’s Catholik Primary School w Wrexham: Rachel Worsnip i Iain Jones - taniec nowoczesny oraz Regina Bernat z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu - warsztaty tańca towarzyskiego.

Finał warsztatów odbył się w niedzielę 18.04.2010 r. w St.Joseph’s High School w Wrexham przy pełnej widowni. Na pokazie obecny był Mayor miasta Wrexham, przewodniczący Rady Miasta oraz wiele ważnych osobistości świeckich i duchownych. Przed rozpoczęciem pokazu miała miejsce minuta ciszy, a także zbiorowa modlitwa w intencji ofiar, które poległy w katastrofie samolotu prezydenckiego obok Smoleńska.

 

Zaraz po przylocie, w dniu 14.04.2010 r. uczestnicy warsztatów brali udział  we Mszy Żałobnej w Katedrze Wrexham - również w intencji ofiar ostatniej katastrofy lotniczej w Polsce.            

               

Pobyt obfitował w wiele atrakcji np.: gry i zabawy średniowieczne na zamku w Erddig, wyjście na basen, popołudnie spędzone na grze w kręgle czy wycieczka autokarowa po Walii Północnej z pobytem na plaży oraz zwiedzanie miasta Llangollen (słynącego z wielu międzynarodowych festiwali muzycznych), zamku Harlech i miasteczka filmowego Portmeirion.

 

Wyjazd był rewizytą walijskiej grupy dziecięcej, która w październiku 2009 r. gościła w  Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Projekt  realizowany jest przy udziale środków Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu oraz Rady Rodziców działającej przy MDK w Raciborzu.

Z powodu wybuchu wulkanu na Islandii, pobyt grupy polskiej przedłużył się do 21 kwietnia 2010 r. Dzieci przez dwa dni brały udział w zajęciach organizowanych przez szkoły: St. Mary’s Catholik Primary School i St.Joseph’s High School we Wrexham. Były to zajęcia: sportowe, kulinarne i naukowe. Powrót z Walii grupy warsztatowej MDK  w Raciborzu – w warunkach chaosu połączeń lotniczych koordynowali min. Starostwo Powiatowe w Raciborzu i partnerzy walijscy w tym. Brytyjski Czerwony Krzyż.

 

Planowana jest dalsza współpraca również w  innych dziedzinach artystycznych tj.: rękodzieło artystyczne, malarstwo, śpiew i inne. Na zaproszenie Dyrektora St. Joseph’s Catholic and Anglican Hight School w Wrexham w tym samym czasie co grupa warsztatowa MDK w Raciborzu przebywał Dyrektor Gimnazjum nr 5 w Raciborzu - Dariusz Malinowski wraz z nauczycielem j. angielskiego Bożeną Ploszka. Ich wizyta miała na celu min. ustalenie zasad koordynacji projektami w ramach Programu COMENIUS, w które obie te szkoły jako partnerzy są zaangażowane.


20 - lecie zespołu MIRAŻ

15 - lecie zespołu MIRAŻ

Wideo MDK