Festiwal Pieśni "Bóg się rodzi"

Informujemy, że zespół wokalny SZALONE NASTKI Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu zdobył wyróżnienie na XV Wojewódzkim Festiwalu Pieśni BÓG SIĘ RODZI.

Celem Przeglądu jest kultywowanie polskiej tradycji świątecznej, nauka i ukazanie szerokich możliwości wykonywania kolęd, podnoszenie kultury muzycznej poprzez aktywizację życia muzycznego oraz utrwalanie w pamięci słów kolęd i pastorałek

Przesłuchania konkursowe trwały trzy dni – od 11 do 13 stycznia 2011 r.

Tegoroczny festiwal przyciągnął do Żor grono uczestników przeglądu oraz nowe, ciekawe zespoły i chóry z województwa śląskiego: Rydułtów, Mikołowa, Wodzisławia Śląskiego, Przegędzy, Zebrzydowic, Jastrzębia Zdroju, Rybnika, Radlina, Suszca, Knurowa, Pawłowic, Boguszowic, Raciborza, Jejkowic, Sosnowca, Czerwionki – Leszczyn, Bytomia, Pszczyny, Siemianowic Śl., Katowic, Żor. Zaprezentowanych zostało wiele interesujących i nowatorskich opracowań. Poziom artystyczny konkursowych zmagań był wysoki. Szczególnie mocno warto podkreślić fakt pojawienia się w gronie laureatów chórów dorosłych.  Jury przy ocenie wykonawców kierowało się kryteriami: intonacja, dynamika i frazowanie, emisja i dykcja, rytmiczność oraz wrażenie artystyczne.

Organizatorem festiwalu był Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, współorganizatorem Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Patronat nad festiwalem objął Prezydent Miasta Żory.

W festiwalu udział wzięło 87 zespołów w trzech kategoriach: chóry, zespoły wokalne i zespoły wokalno – instrumentalne oraz soliści.

W skład jury Festiwalu weszli:

- Jan Ludwik – przewodniczący,

- Ewa Adamczyk – Ścibik,

- Jacek Kowalski - Krawczyk. Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach,

- Sekretarz: Irena Maćkowiak. Miejski Ośrodek Kultury w Żorach.

Zespół do konkursu przygotowała Pani Weronika Hetman – nauczyciel muzyki MDK w Raciborzu.