Green Light - wymiana dobrych praktyk i doświadczeń

W dniach 8 - 11 grudnia w Raciborzu przebywała grupa 6 przedstawicieli Hrabstwa Wrexham. Nauczyciele i instruktorzy z walijskich instytucji prowadzili zajęcia lekcyjne oraz warsztatowe w partnerskich placówkach tj. w Gimnazjum nr 3 oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Ich pobyt związany był z realizacją projektu "Green Light" w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Partnerskie Projekty Comenius Regio, którego koordynatorem jest Powiat Raciborski.

9 grudnia w Gimnazjum nr 3 w Raciborzu zorganizowane zostały warsztaty na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju dla 28 nauczycieli ze szkół powiatu raciborskiego. Prowadząca, Caroline Pollitt - inspektor ds. edukacji środowiskowej Hrabstwa Wrexham, zaprezentowała w jaki sposób w praktyce nauczać o zagadnieniach związanych m.in. z ekologią, handlem światowym, konsumpcjonizmem, recyclingiem czy odpadami. Wszyscy uczestnicy otrzymali także płytę z materiałami pomocniczymi oraz kalendarze na 2011 rok, które powstały w ramach projektu. W tym samym czasie nauczyciele ze Szkoły Clywedog prowadzili zajęcia z młodzieżą z Gimnazjum nr 3. Po południu podobna sesja zajęć została zorganizowana dla uczniów z innych raciborskich szkół.

Pozostali goście, pracownicy Victoria Young People’s Centre, przebywali w swojej partnerskiej placówce tj. w Młodzieżowym Domu Kultury. Sami hospitowali zajęcia, jak również prowadzili warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Już w przyszłym roku z współpracy tych dwóch jednostek powstanie płyta zawierająca muzykę o tematyce ekologicznej i fotografie przyrody powiatu raciborskiego.

W trakcie wizyty podsumowano także dotychczasowe przedsięwzięcia i działania, omówiono przyszłoroczne spotkania partnerów zaplanowane na marzec, maj i czerwiec, uruchomiono stronę projektu greenlightproject.info/index, jak również ustalono zawartość i formę finałowej publikacji poświęconej projektowi ‘Green Light’.

Ponadto walijscy pedagodzy mieli również okazję odwiedzić strategicznego partnera Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu, jakim jest Zakladní Škola w Opawie-Kylešovicach (Czechy), gdzie obserwowali zajęcia lekcyjne, w tym z języka angielskiego, oraz spotkali się dyrekcją szkoły.

Źródło: www.powiatraciborski.pl