Get Adobe Flash player

Pantofelek 2009

 

 

Statuetka Pantofelek 2009

W dniu 19 marca 2010 r.  w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu nastąpiło podsumowanie V edycji Konkursu na lokalny autorytet – „Pantofelek 2009”.

Podczas Koncertu można było wysłuchać recitalu Roksany Lewak – byłej solistki zespołu wokalnego MIRAŻ Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.

Roksana Lewak

Organizatorem Konkursu było Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego, współpraca przy organizacji konkursu: Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu.

Nagrodę zdobyła Pani Czesława Kordyaczny.

Zwyciężczyni V edycji Konkursu "Pantofelek"

Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Raciborski – Adam Hajduk.

Patronat medialny:

                    

Tygodnik i Portal Naszraciborz.pl

 

A oto osoby nominowane:

Celina Nowakowska

            Pani Celina Nowakowska jest mieszkanką Kuźni Raciborskiej i jako jedna z niewielu kobiet naszego powiatu za cel postawiła sobie aktywizację kobiet w swojej miejscowości. Jej uważność i wrażliwość na problemy i potrzeby kobiet doprowadziła do powstania Klubu Kobiet „Babiniec”, który następnie przekształcił się w stowarzyszenie. Ten proces wskazuje na umiejętności społeczne Pani Celiny – potrafiła „zarazić” ideą współpracy wiele osób i wyjść poza wąskie interesy grupy kobiet. Mottem podejmowanych działań stała się praca na rzecz miasta wynikająca z maksymy „ od pomyślności miasta zależy nasza pomyślność”

            Aktywność Pani Celiny i całego Stowarzyszenia doprowadziła do nawiązania i utrzymywania współpracy z innymi organizacjami takimi jak np. Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej, Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych i ich Rodzin w Nędzy, Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach.

Z ideą aktywności na rzecz swojej „Małej Ojczyzny” wychodzi  poza miasto Kuźnia Raciborska – od 2009 roku stara się o pozyskanie do współpracy sołectw z terenu Gminy, co zaowocowało nawiązaniem współpracy z sołtysem wsi Budziska.

Swoim zapałem i zaangażowaniem doprowadziła do stworzenia miejsca w którym kobiety mogą realizować swoje marzenia i pomysły, rozwijać się . Najważniejsze  jest jednak to, że kobiety zintegrowały się, wyszły z domów i nie czekają aż ktoś zrobi coś dla nich – robią to same, wspólnymi siłami.

Pomimo, że jak wynika z nazwy jest to stowarzyszenie kobiet, otwarte jest również dla mężczyzn i ich umiejętności także są wykorzystywane w bieżącej działalności np. kurs języka niemieckiego.

Podsumowując można powiedzieć, że  Pani Celina Nowakowska swoją postawą i działalnością pokazała, że to osobowość a nie parytety decydują o miejscu kobiet w środowisku.

Adam Reszka

Pan Adam Reszka jest osobą znaną i rozpoznawalną środowisku raciborskim, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. To właśnie z myślą o nich, o  ich potrzebach założył 9 lat temu Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci, młodzieży i rodziny „Pomocna Dłoń” , którego jest niekwestionowanym liderem i w którym do dzisiaj pełni funkcję prezesa. Najbardziej znaną formą działalności Stowarzyszenia jest klub młodzieży „Strefa” z ofertą adresowaną do młodzieży, szczególnie tej, która pochodzi ze środowisk dysfunkcyjnych i potrzebuje wsparcia i właściwej stymulacji rozwoju. W ramach klubu działa chór, zespoły taneczne, kółko plastyczne a obok nich np. kółko wędkarskie czy kulinarne. Każdy młody człowiek ma więc stworzoną możliwość rozwijania swoich talentów i kształtowania umiejętności społecznych. Aby realizować tak szeroką ofertę Pan Adam dzięki swoim umiejętnościom pozyskał do współpracy wiele osób – pedagogów, nauczycieli, psychologów, kuratorów sądowych, którzy pracują z młodzieżą i rodzinami w ramach wolontariatu.

Nową formą działalności jest wyjście do środowiska  i program Pedagog ulicy adresowany do młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w każdym młodym człowieku stara się kształtować postawę wrażliwości na potrzeby innych i poczucie, że każdy człowiek może ofiarować coś drugiemu. Przykładem są np. koncert dobroczynny „Dzieci dzieciom” czy współpraca z Ośrodkiem dla Niesłyszących i Słabosłyszących.

Szczególną umiejętnością Pana Adama jest umiejętność pozyskiwania z różnorodnych źródeł funduszy na działalność Stowarzyszenia. W ten sposób przyczynia się do poszerzania oferty i oddziaływań wychowawczych, a efektem zaufanie dzieci i młodzieży dla których stał się niekwestionowanym autorytetem.

Czesława Kordyaczny

Pani Czesława Kordyaczny jest przykładem na potwierdzenie powiedzenia, że „emerytura, to druga młodość”. Pierwszym jej działaniem było stworzenie nieformalnej grupy Kobiet Aktywnych, która za główny cel postawiła sobie spędzanie czasu w sposób twórczy. Od 2005 roku jest członkiem Stowarzyszenia „Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku” w którym aktualnie pełni funkcję wiceprezesa, co świadczy o jej popularności i zaufaniu jakim darzą ją członkowie stowarzyszenia. Oprócz czuwania nad sprawami formalno – prawnymi zajmuje się codzienną pracą tak aby studenci  Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymywali atrakcyjną i ciągle uaktualnianą ofertę. I tak między innymi :

-  pisze programy i zajmuje się pozyskiwaniem środków finansowych,

-  koordynuje zajęcia z zakresu kultury, turystyki i rekreacji,

-  organizuje comiesięczne wyjazdy do teatrów, oper i filharmonii

-  organizuje lektoraty języków obcych i kursy tematyczne.

To tylko niektóre działania, których realizacji podejmuje się Pani Czesława. Ponadto żywo interesuje się codziennymi problemami członków stowarzyszenia i w razie potrzeby organizuje im pomoc w różnym zakresie.

            Działalność w jednym stowarzyszeniu nie wyczerpuje energii Pani Czesławy, bo jest ona także aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej pełniąc funkcję członka zarządu. Dodatkowo pomimo ogromnego doświadczenia z własnej inicjatywy bierze udział w wielu szkoleniach adresowanych do członków organizacji pozarządowych, a zdobytą tam wiedzę i umiejętności wykorzystuje do podnoszenia jakości działalności stowarzyszenia i swojej własnej.

            W okresie życia, który dla wielu jest okresem życia „poza nawiasem” Pani Czesława pokazuje swoją postawą, że może to być okres bardzo aktywny i można w nim wiele ofiarować innym.

 

Romana Serafin

 

             Pani Romana Serafin z zawodu nauczycielka z powołania przyjaciel dzieci, co pokazują jej dotychczasowe działania. Druhna harcmistrz jest od 50  lat zaangażowana w działalność ZHP – to dzięki jej zaangażowaniu przetrwał Hufiec Ziemi Raciborskiej. Aktualnie jest członkiem jego Komendy i przewodniczącą Komisji Historycznej.  Za ogromne zaangażowanie i wkład pracy odznaczona została Złotym Krzyżem zasługi dla ZHP.

            Pani Serafin jest także aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, od 10 lat jest Prezesem jego Koła w Kuźni Raciborskiej. Szczególną uwagę zwraca na dzieci  z rodzin dysfunkcyjnych czy gorzej sytuowanych organizując im wypoczynek letni i zimowy, wycieczki, wsparcie finansowe i rzeczowe. Za tę działalność odznaczona została odznaką „Przyjaciel dziecka” oraz Złotą Odznaką Zasługi dla TPD.

            Nie poprzestaje tylko na problemach dzieci o czym świadczy jej inna działalnośc;

- była radną Rady Miejskiej,

-  pełni funkcję ławnika w Sądzie Rodzinnym,

            W tak dużej ilości zadań nie zapomina także o pielęgnowaniu swoich osobistych pasji, które realizuje śpiewając w chórze. W środowisku w którym żyje  lubiana jest jako nauczyciel i społecznik, postrzegana jako osoba pomocna innym.

Elżbieta Woźniak

            Pani Elżbieta Woźniak nie jest osobą z pierwszych stron gazet, nie zajmuje żadnych stanowisk, jest osobą  niezwykle skromną, a jednak bez jej obecności działalność kilku organizacji pozarządowych byłaby uboższa. Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, w którym w ramach wolontariatu prowadzi dokumentację prowadzonych działań, opracowuje zaproszenia, afisze, programy i sprawozdania. Ponadto z wielkim zaangażowaniem  prowadzi dokumentację fotograficzną. Aktywnie uczestniczyła w projekcie  „Raciborzanie, ich wielkie i małe pasje”, współorganizuje kolejne edycje Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji A. Mickiewicza i J. von Eichendorffa.

            Pani Elżbieta jest również członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w którym pełni funkcję sekretarza będąc jednocześnie współorganizatorem przedsięwzięć podejmowanych przez Towarzystwo.

            Zarówno w jednej jak i drugiej organizacji postrzegana jest jako osoba niezawodna, niezwykle pracowita charakteryzująca się umiejętnością współpracy, co wpływa bardzo pozytywnie na panujący w nich klimat. Swoją postawą pokazuje, że działalność na rzecz swojego miasta jest jej wielką pasją, a rzeczy wielkie zbudowane są z małych.

 


20 - lecie zespołu MIRAŻ

15 - lecie zespołu MIRAŻ

Wideo MDK