PANTOMIMA 2009 - SPRAWOZDANIE

Podczas tegorocznych wakacji, raciborska grupa teatralna „4 Ściana”, działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, miała możliwość spędzenia szesnaście letnich dni na II Międzynarodowych Warsztatach Teatralnych- Pantomima 2009. Dziewięciu wychowanków pani Agnieszki Busuleanu wyjechało do Radzimowa Górnego, by tam pod okiem znakomitych aktorów Wrocławskiego Teatru Pantomimy, pani Anety i pana Radomira Piorunów, poznawać tajniki pantomimiczne.
           Projekt ten realizowany był już po raz drugi i po raz drugi była współfinansowana przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Większość uczestników miała możliwość udziału w nim w zeszłym roku, dlatego była już przygotowana fizycznie i psychicznie na ciężką harówkę, która ich czekała. Od poniedziałku do soboty po śniadaniu odbywały się kilkugodzinne próby, które w szczególności skupiały się na pracy nad ciałem oraz na licznych, bardzo ciężkich ćwiczeniach rozciągających. Po nich zmęczona młodzież miała chwilę przerwy, czas na obiad i półtoragodzinny odpoczynek. Po upływie tego czasu wszyscy wracali z powrotem do zajęć. Mimo ogromnego wysiłku jaki był wkładany w wykonywanie wszelkich poleceń, zadań i ćwiczeń, każdy za każdym razem dawał z siebie maksimum.
Po jakimś czasie grupa zaczęła przygotowywać spektakl o charakterze religijnym, zawierającym elementy pantomimiczne. Nazwano go „Misterium”, gdyż ukazuje sceny z życia Jezusa Chrystusa. Punktem kulminacyjnym było jego wystawienie na scenie. Warto dodać, że została ona przygotowana w garażu i teatralni samodzielnie ją przygotowali do występu. Bardzo liczna publiczność zebrała się w dniu wystawienia sztuki. Ponieważ był to projekt międzynarodowy, na widowni można było dostrzec zarówno Polaków, jak
i obywateli Niemiec. Wszystkim pokaz niezmiernie się podobał, dlatego grupa teatralna nagrodzona została gromkimi brawami i owacją na stojąco, co było wymarzoną nagrodą za wiele dni spędzonych na ciężkich i intensywnych próbach.

Warsztaty były bardzo pracowite jednak wiadomo, że ich uczestnicy nie ćwiczyli przez cały czas. Przy współpracy z piękną pogodą organizowano różne wyjazdy. Najczęściej były to wycieczki nad jezioro Witka,
do niemieckiego kąpieliska znajdującego się w mieście Zittau oraz do przepięknego Görlitz. Jednym z głównych założeń projektu, oprócz nauki pantomimy, było wzięcie udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych ViaTHEA, który co roku odbywa się w Görlitz,  Zgorzelcu
i Zawidowie. Jest to znany na całym świecie festiwal, w którym biorą udział znakomite teatry z całego świata. Raciborska młodzież miała możliwość obejrzenia każdego spektaklu. Festiwal zakończony był bardzo spektakularnym finałem, który odbył się na niemieckim rynku i wzbudził wiele pozytywnych emocji. Z pewnością zostanie on zapamiętany na długo. Warto dodać, iż raciborzanie również zaprezentowali się na festiwalu z krótką etiudą pt. „Ewolucja”.

Warsztaty teatralne są bardzo mile wspominane przez członków
„4 ściany”, którzy są bardzo zadowoleni z tego, że mieli możliwość rozwijania swoich skrzydeł poprzez udział w takim projekcie. Poprzez spędzenie tylu dni razem lepiej się poznali, nauczyli nowych rzeczy, zawarli nowe międzynarodowe znajomości, które z pewnością będą utrzymywać na długie lata. Dobrze, że nie brakuje ludzi i instytucji takich jak nasz MDK, które za swój cel stawiają na rozwój artystyczny młodzieży. To się ceni.

Paulina Hamprecht